wtorek, 31 lipca 2012

Konspekt dla Gimnazjum

Katarzyna Prokurat
Konspekt

Przedmiot: biologia
Klasa:2
Data: 20.04.2012

Temat: Budowa i funkcje krwi.

Cele lekcji:

Uczeń:
-wymienia elementy składowe krwi
-wyjaśnia funkcje: erytrocytów, trombocytów, leukocytów
-wymienia grupy krwi i czynnik Rh
-rozróżnia grupy krwi
-potrafi wyjaśnić istotę konfliktu serologicznego

Metody pracy:
-obserwacja
-prezentacja
-praca w grupach

Środki dydaktyczne:
-prezentacja multimedialna
-krótki film
-karty pracy
-mikroskop

Przebieg lekcji:

  • 1 faza wprowadzająca
-Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem oraz celami lekcji
-Nauczyciel pokazuje parominutowy filmik dotyczący krwi

  • 2 faza: realizacyjna
-Nauczyciel przedstawia krótką prezentację multimedialną (procentowy skład krwi, rysunek i opis krwinek, łączenie grup krwi podczas przetaczania, jak dochodzi do konfliktu serologicznego).
- Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Każda z grup otrzymuje po jednym preparacie do obserwacji. Uczniowie mają za zadanie narysować schematyczny rysunek zaobserwowanych krwinek w zeszycie.
-Uczniowie wypełniają karty pracy.

  • 3 faza: podsumowująca
    -Nauczyciel podsumowuje lekcję, następnie zadaje pytanie:Dlaczego opieka medyczna nie jest w stanie obyć się bez honorowych dawców krwi?
    -Omówienie i sprawdzenie karty pracy
    -Nauczyciel zadaje pracę domową

ZAŁĄCZNIK:

  • I karta pracy: Tabela zawiera porównanie właściwości i funkcji składników morfotycznych krwi.
  • II karta pracy: Mając podane grupy krwi, należy wpisać dla jakich grup mogą być biorcami, a dla jakich dawcami.  

I.karta pracy:
Porównywana cecha
Leukocyty
Erytrocyty
Trombocyty
Miejsca Powstania
Ilość w mm3 krwi
Obecność i kształt jądra komórkowego
Funkcja










II karta pracy:
Może dać krew ludziom z grupą:Może być biorcą krwi od ludzi z grupą:
0
A
B
AB







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz