Konspekt (wersja dla słuchowca)
Przedmiot: biologia
Klasa:2
Data: 20.04.2012
Temat: Budowa i funkcje krwi.
Cele lekcji:
Uczeń:
-wymienia elementy składowe krwi
-wyjaśnia funkcje: erytrocytów, trombocytów, leukocytów
-wymienia grupy krwi i czynnik Rh
-rozróżnia grupy krwi
-potrafi wyjaśnić istotę konfliktu serologicznego
Metody pracy:
-wysłuchanie prezentacji kolegów
-pogadanka
-praca w grupach
Środki dydaktyczne:
-prezentacja multimedialna
-krótki film
-karty pracy
-audiobok
Przebieg lekcji:
- 1 faza wprowadzająca
-Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem oraz celami lekcji
-Nauczyciel prezentuje krótką pogadankę zawierającą podstawowe informacje dotyczące krwi.
- 2 faza: realizacyjna
-Nauczyciel
przedstawia prezentację multimedialną (procentowy skład krwi, rysunek i
opis krwinek, łączenie grup krwi podczas przetaczania, jak dochodzi do
konfliktu serologicznego).
-Uczniowie wysłuchują nagrania z audiobooka i robią notatki, które przydadzą się do wypełnienia karty pracy.
Uczniowie wypełniają karty pracy.
-Uczniowie dobierają się w pary i prezentują wyniki swoich kart pracy.
- 3 faza: podsumowująca
-Omówienie kart pracy
-Nauczyciel zadaje pracę domową
ZAŁĄCZNIK:
- I karta pracy: Tabela zawierająca porównanie składników morfotycznych krwi . Tekst zawierający luki do wypełnienia, na podstawie wysłuchanego nagrania.
I KARTA PRACY:
1. Wypełnij tabelę:
Porównywana cecha
|
Leukocyty
|
Erytrocyty
|
Trombocyty
|
Miejsca Powstania
| |||
Ilość w mm3 krwi
| |||
Obecność i kształt jądra komórkowego
| |||
Funkcja
|
2. Uzupełnij luki w tekście na podstawie wysłuchanego nagrania:
Na powierzchni.................... …..................., występują pewne zestawy antygenów, czyli cząsteczek powodujących reakcję układu odpornościowego. Ciała te maja przeważnie budowę …................, a niektóre z nich są silnymi antygenami, tzn. wprowadzone do krwi osoby, która ich nie ma, powodują powstanie skierowanych przeciwko nim ….....................
- II karta pracy: Mając podane grupy krwi, należy wpisać dla jakich grup mogą być biorcami, a dla jakich dawcami.
II KARTA PRACY:
1. Wypełnij tabelę:
Może dać krew ludziom z grupą: | Może być biorcą krwi od ludzi z grupą: | |
0 | ||
A | ||
B | ||
AB |
2. Na podstawie wysłuchanego nagrania, wypełnij luki w tekście:
Krew jest jednym z płynów ustrojowych, barwa jej zależy od barwnika krwi - …................ Ilość krwi w organizmie człowieka to ok. …..............litrów. Krew spełnia czynności …....................., dostarcza do tkanek …...............i................ …................. i odprowadza z nich produkty przemiany materii oraz przenosi związki biologicznie aktywne, np. hormony z gruczołów wewnętrznego wydzielania do narządów. Krew pełni również funkcję …................, co umożliwia wykrywać czynniki szkodliwe(bakterie, wirusy) i skutecznie im przeciwdziałać.